گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018


  چاپ        ارسال به دوست

تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018

تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018

سازمان کنفرانس اسلامی معروف به «سازمان همکاری اسلامی» طرحی را از سال 2015 با نام معرفی شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی کلید زد. در این طرح هر ساله شهری از کشورهای اسلامی به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلاممعرفی می شود.در سال 2015، شهر قدس فلسطین، در سال 2016، شهر قونیه ترکیه، در سال 2017 شهر مدینه عربستان به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام معرفی شدند. در نهایت، شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 انتخاب شد.این انتخاب در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر انجام شد.باید گفت که این انتخاب بر اساس فاکتورهای تاریخی، فرهنگی، دینی و مذهبی صورت گرفته است. کلانشهر تبریز توانسته است خود را به عنوان مدرن ترین، سالمترین، زیباترین و توسعه یافته ترین شهر ایران در جهان معرفی کند.

تبریز دارای 263 سال قدمت پایتختی ایران در طول تاریخ است و ظرفیت های بالایی برای جذب گردشگر و حفظ میراث فرهنگی و توسعه صنایع دستی دارد.در این راستا و به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، تمهیدات ویژه ای اندیشیده و اجرا شده که از جمله می توان به تکمیل موزه فرش، بهسازی، مرمت، حفظ و احیای بازار تبریز، ربع رشیدی، ارگ علیشاه، افتتاح چند موزه جدید در استان، راه اندازی بازارچه های صنایع دستی و نورپردازی اماکن تاریخی به صورت مشارکتی با شهرداری تبریز اشاره کرد.رویداد تبریز 2018 فرصت مناسبی برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران به جهان به شمار می رود.

هماهنگی با تورگردانان برای تعریف تورهای خارجی به مقصد تبریز یکی دیگر از اقدامات برای معرفی این شهر است، و برنامه ریزی ها برای برگزاری هرچه مطلوب تر این رویداد در سال 2018 از ماه ها پیش در دو سطح ملی و استانی آغاز شده است. به طور کلی باید گفت که تبریز، شهر نخستین ها بوده و نخستین تراموا، نخستین آتش نشانی، نخستین مدرسه و بسیاری از نخستین های دیگر در این شهر ایجاد شده اند. از اکنون می توان پیش بینی کرد تبریز میزبان خوب و شایسته ای برای رویداد تبریز 2018 باشد. تبریز 2018 فرصتی است که نه تنها این شهر می تواند ظرفیت های خود را معرفی کند؛ بلکه می توان از این فرصت برای اطلاع رسانی و معرفی جاذبه های کل ایران بهره برد.

لوگوی تبریز 2018 با الهام از اماکن تاریخی تبریز توسط خانم لیلا حجبی طراحی شده است. استفاده از مقبره الشعرا، برج ساعت و مسجد کبود در این لوگو می تواند بترتیب نماد فرهنگ، تمدن و دین باشد که هدف اصلی تبریز 2018 نیز معرفی و ارائه داشته ها در این موارد است.

همزمانی دو رویداد مهم در تبریز و نخجوان

دو شهر تاریخی و پر سابقه تبریز و نخجوان در سال 2018 دو عنوان مهم را در جهان اسلام با خود همراه دارند و میزبان رویدادهای متنوعی در سطح بین المللی هستند. شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام و شهر نخجوان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2018 می تواند برای دو کشور و دو شهر ارمغان های مناسبی را به همراه آورد. اما با توجه به این که علاوه بر نزدیکی جغرافیایی، نزدیکی فرهنگی،مذهبی و زبانی میان این دو شهر بسیار قابل توجه است، همکاری این دو رویداد جهانی در سال جدید می تواند بهره مندی مضاعفی برای دو شهر به همراه آورد. معرفی هرچه بیشتر دو شهر، جذب حداکثری گردشگر، استفاده از تجربیات و ظرفیت های همدیگر، پشتیبانی و همکاری در اجرای برنامه های پیش بینی شده در دو شهر و نهایتا شناساندن هرچه بیشتر جاذبه هاو تاریخ تبریز و نخجوان از جمله مزایای این دو رویداد مهم برای دو طرف خواهد بود.

برگزاری نمایشگاه های عکس و نقاشی مشترک در دو شهر با هدف شناساندن جاذبه ها و مفاخر، ترتیب دادن تورهای گردشگری بین المللی طبیعی و مذهبی برای بازدید از نخجوان و تبریز به طور مشترک، برگزاری سمینار مشترک مفاخر کشورهای اسلامی، حضور اهالی فرهنگ و هنر دو طرف در مراسم های متقابل و گفتگوهای فرهنگی دوجانبه، برگزاری مشترک مراسم نوروز با حضور میهمانان خارجی از کشورهای اسلامی، برگزاری کنسرت های موسیقی محلی، مقامی و مذهبی و برنامه هایی از این قبیل می تواند در دستور کار طراحان و مسئولان شهری در تبریز و نخجوان قرار گیرد تا شاهد تعالی همزمان جایگاه دو شهر تبریز و نخجوان با کمک یکدیگر باشیم.


١٢:١٧ - 1396/11/27    /    شماره : ٥٠٠٧٧٠    /    تعداد نمایش : ١٣٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران