گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > همایش تخصصی بررسی عرفان، اخلاق و تربیت امام خمینی(ره) در نخجوان برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

همایش تخصصی بررسی عرفان، اخلاق و تربیت امام خمینی(ره) در نخجوان برگزار شد

همایش تخصصی بررسی عرفان، اخلاق و تربیت امام خمینی(ره) در نخجوان برگزار شد

            این همایش با برنامه ریزی سرکنسولگری کشورمان در نخجوان و با مشارکت مراکز علمی، فرهنگی و هنری ایران و نخجوان در سالن اجتماعات هتل تبریز نخجوان برپا شد.در این برنامه نمایندگانی از دانشگاه شاهد، پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران، سازمان منطقه آزاد ارس،دانشگاه نخجوان، دانشگاه دولتی نخجوان، آکادمی علوم نخجوان، مراکز فرهنگی و هنری نخجوان شرکت کردند. دکتر جهان بین معاون دانشجوئی داشگاه شاهد، دکتر آشتیانی رییس، دکتر امیری معاون اداری-مالی، دکتر معصومی عضو هیات علمی، خانم دکتر امام‌جمعه عضو هیات علمی و مشاور بین‌الملل پردیس ارس دانشگاه تهران و محمودزاده نماینده مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از جمله شرکت‌کنندگان در این برنامه علمی بودند.

همایش با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری برجسته کشورمان آقای فرجی آغاز و  پس ‌از آن منصور آیرم سرکنسول کشورمان در سخنرانی خود گفت:"صاحب نظران ، محققان و تحلیل گران جهان امروز را بیش از هر زمانی پرتلاطم، چالشی و ملتهب ارزیابی می‌کنند. بسیاری از ناظران بین‌المللی معتقدند خشونت‌ها و بی‌سامانی‌ها در دنیای امروز علی‌الخصوص در منطقه خاورمیانه بطور فزاینده‌ای در حال رشد و گسترش است و این وضعیت می‌تواند به ثبات و روند توسعه ملت‌های منطقه آسیب جدی بزند".

وی افزود:"در این میان وظیفه هر انسان با فرهنگ و دارای عقلانیت منطقی این است که با ترویج اندیشه‌های صلح طلبانه و عقلانی در برابر افراطی‌گری‌های ویرنگرایانه ایستادگی کند".

در ادامه سرکنسول کشورمان اظهار کرد که  امام خمینی –ره - با تکیه ‌بر دیدگاه و اندیشه‌های مردم‌دوستی و صلح طلبانه توانست انقلاب اسلامی ایران را هدایت و به عنوان یکی از انقلاب های موفق دنیا، رهبری و به پیروزی برساند".

در انتها منصور آیرم؛ اسلام مداری، قیام برای خدا، نفی سبیل و استقلال خواهی، عدم جدایی دین از سیاست، بر پا داشتن معروف و نهی از منکر، حفظ منافع و مصالح نظام اسلامی، حاکمیت قانون بر حکومت افراد و تکیه بر اصل وحدت را به عنوان ریشه های اصلی اندیشه های امام خمینی –ره –مورد تاکید قرار داده و گفت: بنابراین باید از نو به ریشه‌های اصلی اندیشه‌های رهبرانی همانند امام خمینی -ره - و رهبران ملل دیگر توجه و در نشست های علمی اینچنینی و با حضور اندیشمندان و صاحب نظران این مسائل مورد بررسی و مداقه قرار گیرد.

سپس رامیز قاسم اف استاد برجسته آکادمی علوم نخجوان در سخنرانی خود تصریح کرد که امام خمینی –ره - یکی از رهبران مردمی در قرن بیستم بود که انقلاب اسلامی ایران را شکل داد و امروز شاهد هستیم که ایران کشوری امن و باثبات در منطقه می باشد. وی در ادامه گفت:"نمونه این امر را در سفر به تهران و ارومیه از نزدیک شاهد بودم و در سفر تهران سخنرانی عالمانه و ادیبانه رهبر انقلاب اسلامی ایران را شنیدم. امروز می‌بینم که روابط دو کشور در تمام عرصه‌ها به‌ویژه در بخش همکاری‌های علمی در حال گسترش است و این همایش نمونه‌ای از وضعیت کنونی است".

سخنران بعدی همایش دکتر فرزاد جهان‌بین معاون دانشجویی دانشگاه شاهد بود که مقاله خود تحت عنوان"تاثیر عرفان امام خمینی- ره - در شکل‌گیری انقلاب اسلامی"را ارایه نمود. ایشان در سخنانی گفت عرفان امام خمینی –ره- را می‌توان در چارچوب عرفان صدرایی قرارداد. از جمله مسائل مهم در عرفان صدرا و امام خمینی –ره- ، سفرهای چهارگانه عرفانی است و امام راحل خود در سیر این مراحل به طور عملی گام برداشت و به طور واقعی آنها را در زندگی و رفتار و باور خویش بکار بست.

          دکتر جهان‌بین تصریح کرد که امام- ره - ، عارف را کسی می‌داند که قلب خود را آمادۀ پذیرش هر صورتی سازد که محبوب، آن صورت را به آن قلب دهد و هیچ صورتی و فعلیتی را از پیش خود مطالبه نکند و از هر دو عالم بگذرد و به هر دو نشئه پشت پا زند.اما نکته مهم آن است که این معنویت می‌باید با جامعه گره بخورد. امام خمینی در این خصوص بیان می‌دارند:

"آنان که به این مقام یا شبیه به آن رسیده‌اند اعتزال از خلق و انزوا اختیار نمی‌کنند، بلکه مأمور به آشنا نمودن و آشتی دادن گمراهان، با این جلوه‌ها هستند، اگرچه کم توفیق یافته‌اند."معاون دانشجویی و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد در انتها امام راحل را عارفی عمل‌گرا و حق‌گرا معرفی نمود.

دکتر معصومی عضو هیات علمی پردیس دانشگاه تهران سخنران بعدی بود که در سخنرانی خویش بر وجوه عرفانی امام –ره- در زندگی روزمره تاکید کرد و گفت:"امام به ‌تمام ‌معنا فراتر از عارف عمل کرد و در تمام مراحل زندگی و فعالیت‌های خود در عرصه‌های مختلف همواره رضای الهی را مد نظر قرارداد و بر محور حق حرکت نمود".  دکتر معصومی افزود نمونه‌های بسیاری از خاطرات امام -ره - وجود دارد که می‌تواند به‌عنوان الگوی امروز جامعه مطرح شود.

 

در انتها حسین آقا زاده وابسته فرهنگی سرکنسولگری کشورمان در نخجوان نیز در جمع‌بندی تصریح کرد هدف اصلی از این همایش تبیین واقعیت‌های پنداری، رفتاری و شخصیتی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران با رویکرد علمی است. وی در ادامه اظهار داشت که برخلاف تلاش رسانه های غربی برای معرفی امام –ره- به عنوان یک شخصیت صرفا سیاسی و مذهبی، ایشان واجد یک شخصیت چندبعدی است. وی اضافه نمود که بنیان و اساس بینش و عمل بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بر مبنای عرفان، اخلاق و تربیت مکتبی شکل‌گرفته و بر این اساس بود که توانست انقلاب اسلامی را به ‌عنوان یکی از انقلاب‌های کم خشونت در تاریخ هدایت و رهبری نماید. لذا با توجه به تبلیغ یک‌سویه و جهت‌دار ی که در خصوص رهبران مردمی از سوی رسانه‌های غربی اجرا می گردد، ضرورت دارد ابعاد دیگر شخصیت امام راحل توسط صاحب‌نظران مورد بازبینی و مداقه قرار گیرد.

در قالب این همایش برنامه‌های دیگری همانند نمایش گزیده مستند زندگی امام، نمایشگاه عکس، رونمایی از کتاب و رونمایی از پرتره امام راحل اجرا شد که از سوی مخاطبان نخجوانی و ایرانی مورد استقبال چشمگیر واقع شد.

 

گفتنی است در این برنامه ها جمعی کثیری از استادان، شخصیت های فرهنگی، هنری، دینی، مسوولان و مدیران نخجوانی و ایرانیان مقیم شرکت کردند.


١٣:٠٦ - 1396/03/12    /    شماره : ٤٥٨١٤٤    /    تعداد نمایش : ٩٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران