گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مراسم رونمایی از ترجمه کتاب اقلیم خاطرات در نخجوان


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم رونمایی از ترجمه کتاب اقلیم خاطرات در نخجوان

مراسم رونمایی از ترجمه کتاب اقلیم خاطرات در نخجوان

در این مراسم حسین آقازاده، وابسته فرهنگی سرکنسولگری کشورمان در سخناني گفت: یکی از مترجمان برجسته که سال‌های متمادی به ترجمه آثار فاخر ایرانی پرداخته، میرعسگر بهبودلو شرق‌شناس و مترجم شناخته‌شده نخجوانی می‌باشد. وابسته فرهنگی سرکنسولگری افزود: اثر اقلیم خاطرات از خانم فاطمه طباطبایی(عروس حضرت امام -ره-) توسط اساتيد میرعسگر بهبودلو و میرزا رسول اسماعیل‌زاده از زبان فارسی به زبان آذربایجانی ترجمه شده است. وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن ذائقه خوانندگان جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان و علاقه آنان به خاطره خوانی، می‌توان انتظار داشت از این اثر استقبال خوبی شود.

سپس استاد بهبودلو مترجم این اثر، در سخنانی اظهار كرد: سال 2017 از سوی رییس‌جمهور آذربایجان به ‌عنوان سال همبستگی اسلامی و نخجوان در سال 2018 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده و وظیفه ما این است که ارزش‌های اصیل اسلامی همانند صلح‌دوستی و انسان‌پروری و دستاوردهای تمدن اسلامی را برای تمدن بشری بیش از پیش بشناسانیم. برنامه حاضر نیز در همین راستا و در جهت تقویت و استحکام همبستگی اسلامی و دوستی و برادری دو کشور است. وي افزود: به‌عنوان یک شرق‌شناس در 30 سال گذشته برای تقویت دوستی دو کشور حدود 70 اثر را از زبان فارسی به آذربایجانی ترجمه کرده‌ام. اینجانب و برادرم میرزا رسول اسماعیل‌زاده کتاب «اقلیم خاطرات» خانم طباطبایی را به زبان آذربایجانی ترجمه کرده‌ایم.

 

بهبودلو، یادآور شد که این اثر سه جلد دارد که در جلد اول مولف به زندگی خانوادگی و نحوه شکل‌گیری انقلاب اسلامی پرداخته است. وی تصریح کرد: اهمیت معرفی و رونمایی این ترجمه از این مساله نشات می‌گیرد که بخش‌های زیادی از کتاب به فعالیت‌های امام خمینی (ره) اختصاص دارد و سرگذشت و مبارزات امام در نجف، ترکیه و فرانسه و... در آن تشریح شده است.

در پايان اين مراسم کتاب اشعار امام خمینی (ره)  به همراه فیلم مستند 20 قسمتی زندگی بنیانگذار كبير انقلاب اسلامی به زبان آذربایجانی به شركت‌كنندگان اهداء شد.


١٢:٥٩ - 1396/03/12    /    شماره : ٤٥٨١٤٢    /    تعداد نمایش : ٨٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران