گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > انعکاس مطبوعاتی افتتاح پایانه گمرکی پلدشت در رسانه های گروهی نخجوان


  چاپ        ارسال به دوست

انعکاس مطبوعاتی افتتاح پایانه گمرکی پلدشت در رسانه های گروهی نخجوان

 

بسمه تعالي

روزنامه شرق قاپسی چاپ جمهوری خود مختار نخجوان خبر مربوط به افتتاح پایانه جدید گمرکی پلدشت و شرکت رئیس مجلس عالی در این مراسم را  در صفحه اول روزنامه شماره 82 و در اخبار روز پنج شنبه  مورخ  16/02/1395  برابر با 05/05/2016  به طور مفصل منتشر کرد .  

 

  بهره برداری پایانه گمرک پلدشت جمهوری اسلامی ایران

 

مراسم بهره برداری از پایانه گمرک پلدشت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 15 اردیبهشت برگزار شد. واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان در این مراسم شرکت نمود. علیرضا رادفر معاون استاندار آذربایجان غربی، محسن پاک آئین سفیر تام الاختیار ایران در آذربایجان و مقامات دیگر در گمرک پلدشت- شاه تختی از رئیس مجلس عالی استقبال کردند.

در گمرک پلدشت گارد تشریفات مرزبانی برای ادای احترام به رئیس مجلس عالی صف کشیده بود. رئیس گارد احترام به رئیس مجلس عالی گزارش داده و رئیس مجلس عالی به سربازان سلام عرض نمود.

مراسم افتتاحیه در گمرک پلدشت برگزار و ابتدا سرود ملی جمهوری اسلامی ایران سروده و آیاتی از قران کریم تلاوت گردید.

آقای علی اکبری مدیر کل پایانه های استان آذربایجان غربی، آقای حسین فروزان رئیس منطقه آزاد ماکو، آقای محسن پاک آئین سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان سخنرانی و در خصوص روابط دوستانه دو کشور و طرح های همکاری اقتصادی بین استانهای همجوار ایران و جمهوری خود مختار نخجوان مطالبی را ارائه  و از همکاریهای موجود ابراز رضایت کردند.

واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان بهره برداری از پایانه جدید گمرکی پلدشت را ارمغان ارزشمندی جهت توسعه روابط دو کشور توصیف  و ضمن تبریک افتتاح این گمرک گفت :

آذربایجان و ایران دو کشور همسایه و برادر هستند. ارزشهای مشترک تاریخی که در طول قرن ها شکل گرفته،  مردم دو کشور را بهم متصل کرده است. حیدر علی یف رهبر ملی مردم آذربایجان همیشه به توسعه این ارزشها توجه ویژه داشت و روابط ایران- آذربایجان را به سطح بالائی از روابط همسایگی و دوستی ارتقا داد. افتتاح پل شاه تختی- پلدشت که در تعمیق روابط فیمابین نقش مهمی دارد در سال 1992 هنگام سفر حیدر علی یف به عنوان رهبر نخجوان به ایران در بندی جداگانه در تفاهمنامه همکاری بین طرفین امضا ء شد و در تاریخ 3 دسامبر 1992 با مشارکت حیدر علی یف رهبر ملی مردم آذربایجان و استاندار وقت آذربایجان غربی آقای قربانعلی سعادت به بهره برداری رسید. حیدر علی یف رهبر ملی مردم آذربایجان در مراسم افتتاحیه این پل سخنرانی کرد و گفت : ʺ افتتاح این محل  عبور به گسترش روابط ایران و آذربایجان کمک می کند. آرزو می کنم که احداث پل دایمی نیز بزودی پایان یافته و روابط ما محکمتر شودʺ.

رئیس مجلس عالی افزود: طبق یادداشت تفاهم پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و تجاری  جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران،  احداث پل شاه تختی- پلدشت در سال 2005 بر روی  رود ارس آغاز شد. متعاقبا جهت افزایش فعالیت گمرک شاه تختی- پلدشت عنوان بین المللی به آن داده شد و در تاریخ 17 اکتبر 2007 پل مذکور به بهره برداری رسید. مشارکت رئیس جمهور آذربایجان و معاون اول ریاست جمهوری اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه پل نشانگر توجه ویژه به این گمرک بود و این توجهات متقابل به این نتیجه رسیده است که امروز روابط جمهوری آذربایجان و جمهوری خود مختار نخجوان  با استانهای همجوار ایران در سطح نمونه قرار دارد.

رئیس مجلس عالی افزود ʺ مناسبات جمهوری خود مختار نخجوان جمهوری آذربایجان با استان آذربایجان غربی با استناد به پایه های محکمی تاسیس شده است که ثمره آن همکاری های بلند مدت و پایدار است. از تمامی افرادی که در امر شکل گیری و تحکیم روابط استانهای همجوار ایران با جمهوری خود مختار نخجوان نقش داشته و تلاش کرده اند  تشکر می نمایم. "

آقای قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی ضمن تشکر از رئیس مجلس عالی جهت مشارکت در این مراسم گفت: روابط ایران- آذربایجان که توسط حیدر علی یف رهبر ملی آذربایجان بنیان گذاری شده است، امروز توسعه می یابد. تاسیس منطقه گمرکی شاه تختی- پلدشت و
بهره برداری از گمرک پلدشت نیز به عنوان ترکیب مهمی از این روابط اهمیت ویژه ای دارد. امروز استان آذربایجان غربی جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خود مختار نخجوان در بخش های مختلف با یکدیگر همکاری دارند و در نتیجه سعی طرفین همکاریها هر سال در حال گسترش می باشد. آقای قربانعلی سعادت با اشاره به سفر 2دو سال گذشته خود به نخجوان، از توسعه اقتصادی جمهوری خود مختار نخجوان ابراز خوشحالی کرد و این توسعه را عاملی مهم در گسترش روابط ارزیابی نمود. 

آقای داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهر سازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده جمهوری اسلامی ایران ضمن  سخنرانی گفت: روابط در بخش های مختلف در میان کشورهای دوست و برادر توسعه می یابد. مناطق گمرکی مدرن در میان ایران و آذربایجان فعالیت دارند. در توسعه روابط در میان استانهای همجوار ایران با جمهوری خود مختار نخجوان نیز تاسیس مناطق گمرکی نقش مهمی دارند. همکاری در بخش حمل و نقل نیز سالانه گسترش می یابد. بهره برداری پایانه گمرکی پلدشت نیز در توسعه روابط حمل و نقلی استان آذربایجان غربی جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خود مختار نخجوان جمهوری آذربایجان تاثیر مهم داشته و موجب افزایش حجم تبادلات تجارت طرفین خواهد شد. . 

آقای واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان بعد از پایان مراسم با نمایندگان مطبوعات جمهوری اسلامی ایران مصاحبه نمود.

هنگام بازدید از امکانات پایانه گمرکی پلدشت مسئولین در باره فعالیت آن گزارش داده و گفتند: پایانه گمرکی پلدشت 18 هکتار اراضی را احاطه کرده و لوازمات و دستگاه های مدرن جهت تسهیل و نظارت گمرکی در آن نصب شده است.در این منطقه گمرکی ورود-خروج مسافر و خودرو با ارائه خدمات گمرکی به سرعت و براحتی انجام خواهد شد. این گمرک جدید در امر افزایش روابط اقتصادی- تجاری استان آذربایجان غربی و جمهوری خود مختار نخجوان نقش مهمی داشته و به امر افزایش حمل و نقل بین المللی ارمغان خود را خواهد داد.

بعد از آشنایی با پایانه گمرکی پلدشت آقای قربانعلی سعادت به رئیس مجلس عالی هدیه تقدیم نمود. آقای علیرضا رادفر معاون استاندار آذربایجان غربی و دیگر اشخاص رسمی رئیس مجلس عالی را بدرقه نمودند.    

 

شعبه مطبوعاتی مجلس عالی

جمهوری خود مختار نخجوان

روزنامه شرق قاپسي: شماره: 82

16/ 02/ 1395 -05 / 05/  2016

 

 


١٧:١٢ - 1395/02/17    /    شماره : ٣٩١٧٥١    /    تعداد نمایش : ٤٠٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران