گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > شرکت رئیس مجلس عالی نخجوان در مراسم افتتاح پایانه جدید مرزی پلدشت


  چاپ        ارسال به دوست

شرکت رئیس مجلس عالی نخجوان در مراسم افتتاح پایانه جدید مرزی پلدشت

پایانه جدید مرزی پلدشت مقارن با عید مبعث حضرت رسول اکرم (ص) در تاریخ 15/2/95 با حضور سعادت استاندار آذربایجان غربی، واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان، کشاورزیان معاون وزیر راه و شهر سازی و رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای، پاک آئین سفیر ایران در باکو، آیرم سرکنسول ایران در نخجوان، قاسمی سرکنسول ایران در ارزروم، نیهات ارشن سرکنسول ترکیه در نخجوان و جمعی از مقامات و مسولین استان افتتاح شد.

مراسم با قرائت آیاتی از قرآن کریم و نواختن سرود ملی کشورمان آغاز شد. علی اکبریان مدیرکل پایانه های استان آذربایجان غربی در ابتدا گزارشی از روند احداث این پایانه ارائه کرد و سپس فروزان مدیر عامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو بر اهمیت این پایانه در توسعه همکاریهای تجاری با همسایگان و بویژه جمهوری آذربایجان و جمهوری خود مختار نخجوان تاکید کرد.

واصف طالب اف نیز رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان نیز که  در راس یک هیات عالیرتبه سیاسی، گمرکی و  مرزی در این مراسم شرکت کرده بود طی سخنانی مناسبات دوستانه ایران و آذربایجان و روابط دیرینه و صمیمی استان آذربایجان غربی و جمهوری خود مختار نخجوان را مورد اشاره قرار داد و با تبریک افتتاح این پایانه به مسئولین استان، نسبت به نقش مهم آن در توسعه روابط فیمابین تاکید کرد.

پاک آئین سفیر ایران در باکو با اشاره به روند رو به افزایش  روابط ایران و آذربایجان و مناسبات دوستانه دو کشور گفت، در زمینه همکاریهای ترانزیتی و حوزه حمل و نقل نیز اقدامات خوبی انجام شده است که می تواند موجب توسعه همکاریهای ترانزیتی دو کشور در آینده گردد. وی افزود طی هفته گذشته عملیات احداث خط راه آهن رشت – آستارا با تامین مالی جمهوری آذربایجان آغاز گردید و با افتتاح پایانه جدید مرزی پلدشت نیز ظرفیتهای همکاری دو کشور افزایش خواهد یافت.  وی همچنین به توافقات صورت گرفته با جمهوری آذربایجان جهت ارائه تسهیلات ویزائی طی چند ماه آینده اشاره کرد و گفت این مهم نیز تاثیر زیادی در توسعه همکاریهای اقتصادی و تجاری بین دو کشور خواهد داشت.

کشاورزیان معاون وزیر راه و شهر سازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز با اشاره به فضای روابط بین المللی پس از برجام گفت، هم اکنون راه برای گسترش روابط ایران با سایر کشورها دنیا فراهم شده و جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای برای همسایگان و بخصوص جمهوری آذربایجان و جمهوری خود مختار نخجوان قایل است و امیدواریم با تسهیل رژیم روادید از سوی کشور دوست آذربایجان زمینه های بیشتری برای استفاده از ظرفیتهای ایجاد شده در این پایانه برای توسعه روابط بین دو کشور فراهم گردد.

سعادت استاندار آذربایجان غربی ضمن اشاره به مناسبات دوستانه ایران و آذربایجان گفت از همان سالهای فروپاشی شوروی بدلیل وجود قرابتهای خویشاوندی و اشتراکات تاریخی بین مردم دو سوی رود ارس و در دوران مرحوم حیدر علیف رهبر فقید جمهوری آذربایجان مناسبات دوستانه و صمیمانه ای بین ایران و جمهوری آذربایجان و جمهوری خود مختار نخجوان شکل گرفته که تا کنون نیز توسط الهام علیف و واصف طالب اف ادامه پیدا کرده است. وی ضمن تشکر از مسولین کشور برای مساعدت در احداث پایانه جدید پلدشت گفت امیدواریم با  تسهیلات ایجاد شده در پایانه جدید شاهد گسترش هر چه بیشتر روابط اقتصادی و تجاریاین استان با همسایگان در آینده باشیم.

گفتنی است عملیات اجرایی فاز اول پایانه مرزی شهرستان پلدشت از نیمه دوم سال 91 در زمینی به مساحت بیش از 18 هكتار شروع شده و اجرای این طرح با صرف افزون بر 250 میلیارد ریال اعتبار به پایان رسیده است.


١٧:١٤ - 1395/02/15    /    شماره : ٣٩١٥٣٨    /    تعداد نمایش : ٢٦٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران