گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > استقبال از غرفه اختصاصی ایران در جشنواره نوروزی نخجوان


  چاپ        ارسال به دوست

استقبال از غرفه اختصاصی ایران در جشنواره نوروزی نخجوان

در جشنواره نوروزی جمهوری خودمختار نخجوان غرفه اختصاصی ایران مورد استقبال گسترده بازدید کنندگان قرار گرفت.

غرفه اختصاصی ایران به ابتکار وابستگی فرهنگی سرکنسولگری کشورمان در جمهوری خودمختار نخجوان برپا و آیین افتتاحیه جشنواره نوروزی با حضور مقامات و مسوولان عالی رتبه، شخصیت های علمی، فرهنگی، هنری، اقتصادی جمهوری خودمختار نخجوان برگزار شد که حضور فعال ایران در این جشنواره چشمگیر بود.
این جشنواره هر سال به مناسبت عید نوروز در جوار بنای زیبای تاریخی-هنری مؤمنه خاتون شهر نخجوان برگزار می شود و گروه های مختلف هنری، برنامه های متنوع اجرا می کنند.
در جشنواره سال 95 نخستین غرفه فرهنگی ایران که به موضوع تبیین آیین نوروز اختصاص دارد، فعالیت خود را آغاز کرد و به نحو چشمگیری از سوی مسوولان و مردم نخجوان مورد استقبال واقع شد.
سفره های تزیین شده هفت سین، نمادهای مشترک آیین نوروز و صنایع دستی در غرفه ایران عرضه شد و همچنین ویژه نامه نوروز در ایران، جمهوری آذربایجان و جوامع شرقی به زبان آذربایجانی در میان مخاطبان نخجوانی و گردشگران نوروزی از کشورهای آسیای مرکزی و ترکیه توزیع شد.
این ویژه نامه دربرگیرنده اطلاعات علمی درباره تاریخچه، آداب و رسوم، سنت ها، ویژگی ها، کارکردهای اجتماعی و معنوی میراث مشترک بشری نوروزی است که به زبان آذری ترجمه و منتشر شده است.
«
فامیل سید اف» و «احمد احمد اف» به ترتیب وزرای اقتصاد و کشور جمهوری خودمختار نخجوان از غرفه ایران در نخستین روز نمایشگاه دیدار و با «منصور آیرم» سرکنسول کشورمان و «حسین آقازاده» وابسته فرهنگی سرکنسولگری دیدار و گفت وگو کردند.
فامیل سید اف وزیر اقتصاد نخجوان در دیدار از غرفه فرهنگی ایران ضمن تقدیر از برپایی این غرفه، گفت: غرفه نوروزی ایران به ارتقای جشنواره نوروزی نخجوان کمک شایانی کرده و نظر مخاطبان محلی و گردشگران خارجی را به خود جلب کرده است.
احمد احمداف وزیر کشور نخجوان نیز غرفه ایران را مجموعه ای فرهنگی و هنری دانست و استقبال میهمانان نوروزی از نمادها و آثار ارایه شده را قابل توجه برشمرد.
در دومین روز نمایشگاه نیز وزرای کشور، فرهنگ و گردشگری و اقتصاد جمهوری خودمختار نخجوان و رییس آکادمی علوم در غرفه ایران حضور یافتند.
شایان ذکر است؛ سفره هفت سین پیش از دوران اتحاد جماهیر شوروی در نخجوان مرسوم بوده اما سال های بعد در گذر تحولات سیاسی، فرهنگی و هنری کم رنگ شده، لیکن در عین حال در برخی مناطق ازجمله «اردوباد» مرسوم مانده است و اردوبادی ها سفره هفت سین را به عنوان نماد نوروز پاس داشته اند.
یکی از سیاست ها و برنامه های فرهنگی جمهوری خودمختار نخجوان احیای آداب و رسوم و سنت های نیاکان است و مردم نخجوان نیز برای این مقوله اهمیت زیادی قایل هستند. 

 

 

 


١٠:٠١ - 1395/01/11    /    شماره : ٣٨٦٢٣٥    /    تعداد نمایش : ٢١٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران