گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > نشست مسولان عالی راه آهن های ایران و آذربایجان در نخجوان


  چاپ        ارسال به دوست

نشست مسولان عالی راه آهن های ایران و آذربایجان در نخجوان

در ادامه مذاکرات فنی دو روز گذشته کارشناسان راه آهن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در نخجوان، نشست مدیران راه آهن های دو کشور نیز در تاریخ 13/12/94 در نخجوان برگزار شد و توافقات صورت گرفته در خصوص توسعه همکاری ها در حوزه حمل و نقل ریلی با امضای صورتجلسه مذاکرات مورد تائید قرار گرفت. ریاست هیات ایرانی را در این نشست عباس حاجی فتحعلی ها عضو هیات مدیره راه آهن جمهوری اسلامی ایران و ریاست هیات آذری را جاوید قربان اف رئیس راه آهن جمهوری آذربایجان بر عهده داشتند. در صورتجلسه امضاء شده همکاری در خصوص حل مسائل اداری و فنی راه اندازی قطار بین المللی نخجوان –مشهد، اجاره و استفاده مشترک از واگنهای باری جمهوری آذربایجان توسط دو کشور، تسریع در اجرا ی پروژه احداث راه آهن رشت –آستارا و مسایل مرتبط با تاین مالی این پروژه مورد تاکید قرار گرفت. همچنین طرفین توافق نمودند گزارش اقدامات انجام شده در راستای محورهای مورد اشاره در صورتجلسه فوق الذکر را با ادامه جلسات کارشناسی در ماههای اسفند سالجاری و فروردین سال آینده در ایران و آذربایجان مورد بررسی قرار داده و تلاشهای لازم برای اجرایی شدن توافقات را بعمل آورند.

در این جلسه جاوید قربان اف رئیس راه آهن جمهوری آذربایجان با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران گفت، در این سفر توافقات خوبی در سطح روسای جمهوری دو کشور صورت گرفت و در دیدار رئیس جمهور با رهبر عالیقدر ایران بر دوستی دو کشور تاکید گردید و یکی از تفاهمات انجام شده در این سفر موضوع توسعه همکاریهای دو طرف در حوزه حمل و نقل ریلی و عملیاتی کردن کریدور حمل و نقل شمال –جنوب با اتصال ایران و آذربایجان از طریق راه آهن به یکدیگر است. وی افزود راه آهن جمهوری آذربایجان در راستای حمایت و تاکید الهام علیف رئیس جمهوری آذربایجان مصمم به اجرای این پروژه تا پایان سال 2018 و همچنین راه اندازی قطار نخجوان –مشهد در کوتاهترین زمان ممکن است و امیدوارم با ادامه مذاکرات کارشناسی در ماههای آینده زمینه اجرایی شدن این طرحها فراهم گردد.

حاجی فتحعلی ها رئیس هیات ایرانی با تاکید بر حسن همسایگی ایران و آذربایجان و وجود اشتراکات تاریخی و فرهنگی و دینی گفت راه آهن جمهوری اسلامی ایران آماده هر گونه توسعه همکاری با کشور دوست آذربایجان است. وی افزود کریدور راه آهن شمال –جنوب علاوه بر ابعاد اقتصادی دارای اهمیت امنیتی و زیست محیطی نیز می باشد و ساخت راه آهن رشت –آستارا از جمله اولویت های جمهوری اسلامی ایران در توسعه بخش ریلی کشور است.

منصور آیرم سرکنسول جمهوری اسلامی ایران نیز در این جلسه گفت، حضور هیاتهای دو طرف و انجام مذاکرات کارشناسی تنها چند روز پس از امضای تفاهمات در تهران، نشانه عزم جدی برای انجام تفاهمات است. خوشبختانه همکاریهای بین ایران و آذربایجان در روند رو به رشدی قرار گرفته است و راه اندازی خطوط حمل و نقل ریلی به منزله شریان رگ هایی است که در دو کشور در جریان است و و امیدوارم انجام این طرحها موجب تقویت و تحکیم ارتباطات و همکاریهای دو کشور بیش از گذشته گردد.

 


٠٨:١٩ - 1394/12/14    /    شماره : ٣٨٢٨٩٥    /    تعداد نمایش : ٢٥٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران