گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط سیاسی

 

روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خود مختار نخجوان :

روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان از سابقه ای دیرینه برخوردار می باشد و قبل از فرو پاشی شوروی سابق سرکنسولگری کشورمان در باکو دایر بوده است.در سال 1370 با به رسمیت شناخته شدن استقلال جمهوری آذربایجان از سوی جمهوری اسلامی ایران روابط دو کشور به صورت رسمی آغاز گردید و سطح روابط نیز از سطح سرکنسولگری به سفارت ارتقاء یافت. جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که در آذربایجان (باکو) اقدام به دایر نمودن سفارت نمود. متعاقبا در جریان سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان در آبان ماه 1372 تعداد 13 سند همکاری بین دو کشور به امضا رسید و روابط دو کشور در تمامی زمینه ها بسط و توسعه یافت.

در تاریخ دوم شهریورماه 1371 آقای حیدر علی اف رئیس وقت مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان بنا به دعوت رسمی وزیر امور خارجه کشورمان به تهران عزیمت و در خصوص توسعه روابط کشورمان با این جمهوری خودمختار مذاکرات مفصلی در تهران صورت گرفت و پروتکل همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان بین حیدر علی اف و مقامات کشورمان به امضا رسید. بدنبال این توافق، در 17 اسفند سال 1371 سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خودمختار نخجوان دایر گردید.

در فاصله سالهای 1371 تا 1386 جمهوری اسلامی ایران کمک های بلاعوض زیادی به مردم جمهوری خودمختار نخجوان نموده و به صورت وسیعی در زمینه رفع نیازهای غذایی و دارویی به مردم این منطقه مساعدت نمود. بر اساس یادداشت تفاهم امضا شده بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در تاریخ 10 اردیبهشت 1386 نقاط مرزی جلفا-جلفا و پلدشت-شاه تختی به عنوان دو گذرگاه ارتباطی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان در نظر گرفته شد و روزانه صدها مسافر ایرانی و نخجوانی بر اساس یادداشت تفاهم مورخ 26 ژانویه سال 2005 مبنی بر عبور آزاد اتباع دو کشور ساکن در داخل محدوده تا شعاع ۴۵ کیلومتری از نوار مرزی،  بدون نیاز به دریافت ویزا به راحتی و سهولت از دو مرز مذکور عبور می کردند. در این ارتباط مسافران ایرانی که به جمهوری خودمختار نخجوان سفر می کردند  در قالب گردشگری و برای بازدید از جاذبه های طبیعی و مراکز تاریخی نخجوان، برخی جهت تجارت چمدانی  و تعداد کمی از افراد ایرانی نیز بمنظور انجام سرمایه گذاری و همکاریهای فنی و صنعتی به این جمهوری خودمختار سفر می کردند. اما مجلس ملی آذربایجان در تاریخ 22 آذرماه 1391 به صورت یکطرفه این یادداشت تفاهم را لغو و به تبع آن نیز جمهوری نخجوان برای سفر اتباع ایرانی به این جمهوری، رژیم روادید برقرار نمود. این امر باعث کاهش شدید میزان سفر ایرانیان به نخجوان شد تا اینکه جمهوری خود مختار نخجوان از تاریخ 29شهریور 1393 مجددا رژیم روادید را برای ایرانیان لغو کرد. در حال حاضر ایرانیان می توانند با پرداخت 10 یورو در مبادی گمرکی مرزهای زمینی و فرودگاه نخجوان، مجوز ورود به این جمهوری را دریافت و وارد نخجوان گردند. لازم به ذکر است که این مجوز صرفا برای ورود به جمهوری خود مختار نخجوان صادر می شود و برای سفر به سایر نقاط جمهوری آذربایجان اعتبار ندارد. هم اکنون روزانه تعداد زیادی اتباع آذری برای سفر از باکو و نخجوان و بالعکس و همچنین جهت خرید مواد غذائی و استفاده از خدمات درمانی و معالجات پزشکی بدون نیاز به ویزا به کشورمان تردد  می نمایند. 

در طی سال های 1394 تا 1397 نیز روابط سیاسی دو جانبه توسعه چشمگیری داشته است. علاوه بر سفرهای متقابل استانداران استان های آذربایجان شرقی و غربی به نخجوان و همچنین سفر رئیس مجلس عالی نخجوان به تبریز و دیگر شهرهای این دو استان، بسیاری از مقامات دو طرف در حوزه های مختلف سفرهای متقابل را انجام داده اند. اما مهمترین و بالاترین سطح این گونه تعاملات در 26 آذرماه 1396 با سفر آقای واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان به تهران و به دعوت دکتر محمد جواد ظریف وزیر محترم امور خارجه صورت مجددا آغاز گردید. در این سفر رئیس مجلس عالی نخجوان علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان، با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آقای مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین گروه دوستی پارلمانی کشورمان دیدار و گفتگو نمود.

در پاسخ به سفر آقای طالب اف به تهران و به دعوت وی، دکتر محمد جواد ظریف نیز 17 فروردین 1397 به همراه هیاتی از مدیران ارشد وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به نخجوان سفر نمود. در این سفر آقای ظریف با رئیس مجلس عالی نخجوان دیدار و در ضیافت ناهار وی نیز شرکت نمودند. در این سفر یک روزه وزیر امور خارجه کشورمان در دانشگاه دولتی جمهوری خود مختار نخجوان برای اساتید و دانشجویان دانشگاه در خصوص تحولات منطقه ای و توسعه مناسبات میان همسایگان سخنرانی کردند.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران