گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط اقتصادي دوجانبه

روابط اقتصادی دوجانبه  میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان سابقه ای به اندازه عمر تاسیس این جمهوری خودمختار دارد. سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان در سال 1371 بعد از امضای پروتکل همکاری میان ایران و آذربایجان، تاسیس شد و اگرچه روابط اقتصادی دوجانبه فراز و فرودهایی را تجربه نموده است ولی همواره وجود داشته است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و طی سال های 71 تا 86 ایران با کمک های خود به عبور نخجوان از شرایط نامساعد اقتصادی حاکم در آن برهه تاریخی نقش اساسی ایفا نمود. پس از تثبیت شرایط و توانمندی جمهوری خودمختار نخجوان این همکاری ها در قالبی جدید پیگیری گردیده است. در طی سه سال گذشته مناسبات اقتصادی استان های همجوار ایران با جمهوری خودمختار نخجوان رو به رشد بوده است و سفر مقامات ارشد دو طرف خبر از علاقه طرفین به گسترش روابط دارد. آخرین سفر آقای واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان به تبریز در تابستان94 و آقای جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی به نخجوان و باکو در پاییز همان سال صورت گرفت که امضای تفاهم نامه های همکاری در بخش های مختلف از دستاوردهای این سفرها بود. آقای سعادت استاندار آذربایجان غربی در پاسخ به سفر سال 1390 آقای واصف طالب اف به ارومیه در مهر ماه 1392 به نخجوان سفر کرد. اولین نمایشگاه کالاهای تولیدی و صادراتی استان آذربایجان غربی نیز در مرداد ماه 1394 در نخجوان برپا شد و تا کنون این نمایشگاه ها به صورت متقابل در ارومیه و نخجوان در سال های 1395 و 1396 هم برگزار گردیده است.

حضور چندین هیات تجاری از دو استان آذربایجان شرقی و غربی در نخجوان و مذاکره با تجار و فعالین اقتصادی این جمهوری خودمختار و نیز حضور شرکت های نخجوانی در نمایشگاه های مختلف در ارومیه، شیراز، تبریز و دیگر شهرهای ایران نشان دهنده روابط رو به رشد دو جانبه در حوزه اقتصادی است. با ابتکار و هماهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در طی سه سال گذشته سه نشست مدیران ارشد گمرکات استان های شمالغرب کشور (اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و گیلان) و مدیران کمیته دولتی گمرک نخجوان در شهرهای تبریز، نخجوان و ارومیه برگزار گردیده است که نتایج بسیار مثبتی در تسهیل تجارت دوجانبه به همراه داشته است و در تیرماه 1397 چهارمین نشست  گمرکی با حضور آقایان عسگری و مهدی اف روسای گمرکات دو کشور در دو شهر جلفا و نخجوان برگزار گردید. در حال حاضر روابط دوجانبه در بخش های تجاری، کشاورزی، انرژی و دارو در حال گسترش است و پیش بینی می شود با عزم جدی مسئولین دو طرف روابط اقتصادی دوجانبه بیش از پیش توسعه یابد.

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خودمختار نخجوان نیز آماده است تا هرگونه مساعدت و مشورت لازم را به تجار و فعالان اقتصادی کشورمان که قصد فعالیت در نخجوان را دارند ارائه نماید.

 

 

 

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران