گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
توصیه های مسافرتی

باسمه تعالی

توصیه های مسافرتی برای اتباع ایرانی جهت سفر به جمهوری خودمختار نخجوان

با عنایت به همجواری استان های آذربایجان شرقی و غربی با جمهوری خودمختار نخجوان و مسافرت گردشگران ایرانی به این جمهوری خودمختار، گزیده ای از هشدارها و توصیه های ضروری را جهت آشنایی هموطنان عزیز به شرح ذیل به اطلاع می رساند: 

1- از شهریورماه 1393 امکان ورود به محدوده سرزمینی جمهوری خودمختار نخجوان با اخذ روادید در مبادی ورودی به این جمهوری (مرزهای زمینی جلفا ـجلفا در استان آذربایجان شرقی، پلدشت ـشاه تختی در استان آذربایجان غربی و صدرک ـدیل اوجو در ترکیه و همچنین در فرودگاه شهر نخجوان جهت پروازهای هوائی استانبول و مسکو) برای اتباع کشورمان وجود دارد.

2- بنا بر تصمیم دولت جمهوری آذربایجان از تاریخ 19 اردیبهشت 1397 امکان دریافت روادید (ویزا) جمهوری آذربایجان در مرزهای جمهوری خودمختار نخجوان نیز برای اتباع جمهوری اسلامی ایران فراهم گردیده است. هموطنان می توانند در مرزهای زمینی جلفا، پلدشت (شاه تختی)، صدرک،  ایستگاه راه آهن و فرودگاه بین المللی شهر نخجوان با پرداخت مبالغ 5 یورو (نخجوان با اعتبار 15 روزه ) و 20 دلار ( باکو با اعتبار یکماهه) یا معادل مناتی آن، روادید ورود به خاک جمهوری آذربایجان دریافت نمایند.

3- امکان دیگری نیز جهت دریافت روادید در سفر به باکو از طریق سفارت این کشور در تهران و یا سرکنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز مهیا می باشد و همچنین با مراجعه به سامانه آسان ویزا به نشانی سایت سفارت نسبت به اخذ روادید اقدام نمایند. شایان ذکر است در صورت اخذ روادید به روش اخیر، امکان مسافرت به نخجوان نیز فراهم می باشد.

4- افرادی که قصد اقامت بیش از 10 روز در نخجوان را دارند بایستی نسبت به ثبت اقامت خود نزد اداره خدمات مهاجرت اقدام نمایند. در صورت اقامت در هتل این کار بصورت خودکار انجام و در غیر اینصورت فرد بایستی راسأ با مراجعه به مسئولین ذیربط (و یا در هنگام ورود به نخجوان با اعلام اقامت بیش از 10 روز به مامور اداره خدمات مهاجرت مستقر در مبادی ورودی) و قبل از اتمام زمان 10 روزه نسبت به ثبت اقامت خود اقدام نماید. در صورت عدم ثبت اقامت، برای بار اول مبلغ 300 منات و در مسافرت های بعدی و تکرار این عمل مبلغ 400 منات جریمه در نظر گرفته شده است. ضمن آنکه امکان دیپورت شدن فرد از سوی مسئولین اداره مهاجرت نیز وجود دارد.

5- مسافرت با خودروهای شخصی برای خودروهای سواری 30 دلار و برای خودروهای شاسی بلند 55 دلار میباشد ضمنأ برای بیمه شخص ثالث خودروهای مذکور به ترتیب مبلغ 20 منات و 70 منات در مبادی مرزی برای ورود به نخجوان دریافت می گردد.

6- عبور غیرمجاز (ورود غیر قانونی به خاک آذربایجان) جرم محسوب شده و فرد مذکور طبق ماده 318 محکوم به پرداخت 200 تا 500 منات جریمه و بین1 تا 2 سال حبس محکوم می گردد.

7- هنگام ورود و خروج به نخجوان از قبول و انتقال هرگونه بسته و لوازم در اشکال گوناگون از افراد ناشناس جدأ خودداری نمایند.

8- اشتغال غیر قانونی (حتی بصورت دست فروشی) جرم محسوب می گردد و برای آن مبلغی معادل حداقل ۴۰۰ منات جریمه و یا دیپورت در نظر گرفته می شود.

9- رعایت نظم و انضباط اجتماعی در اماکن و معابر عمومی نخجوان از اهمیت زیادی برخوردار است (از جمله قوانین راهنمایی و رانندگی که شامل رعایت نمودن دور زدن در انتهای خطوط ممتد، توقف کامل جهت عبور عابرین پیاده از روی خط کشی های خیابان، توقف کامل در تقاطع ها و نیز رعایت نمودن سرعت مجاز در معابر شهری) و در صورت ایجاد مزاحمت به هر شکل و تخطی از مقررات، مقامات محلی با فرد خاطی برخورد می نمایند.

10- با توجه به وجود بیماری های مسری مانند هپاتیت Bو ایدز، ضمن رعایت نکات بهداشتی، مراقبت های لازم صورت گیرد.

11- عابر بانک های کشورمان برای دریافت وجوه در نخجوان قابل استفاده نبوده و در همین ارتباط هموطنان گرامی قبل از سفر به نخجوان برای اقامت و سایر هزینه خود، تمهیدات لازم را مد نظر قرار بدهند.

12- شماره های ضروری محل (اورژانس 103 –مراکز پلیس 102- امداد و نجات جاده ای 112) و همچنین شماره تماس بخش کنسولی نمایندگی در نخجوان (تلفن ثابت 5450346 –00994 و تلفن همراه 505980428 –00994) می باشد.

13- قبل از امضاء هر سند خارجی ابتداء از محتوی آن اطمینان حاصل نموده و چنانچه اسناد و مدارک هویتی مفقود و یا مورد سرقت قرار گرفت به پلیس محل و همچنین به سرکنسولگری به آدرس خیابان آتاترک پلاک 13 مراجعه نمایند.

14- ارز مجاز همراه مسافرین 10 هزار دلار بوده و می بایستی در مبادی مرزی هنگام ورود اظهار و تشریفات مربوطه انجام گیرد در صورتی که بیش از مبلغ مذکور اشخاص ارز همراه داشته باشند لازم است در مبادی ورودی اظهار نامه تنظیم و تهیه نمایند.

15- ورود، حمل، خرید و فروش و مصرف داروهای مواد مخدر و مسکن قوی از هر نوع و هر مقدار، جرم محسوب شده و عامل و یا عاملین آن به حبس های طولانی مدت محکوم می گردند.

16- در 2 دانشگاه دولتی و خصوصی نخجوان رشته های پزشکی و غیر پزشکی  ارائه می شود، دانشجویانی از ایران، ترکیه و کشورهای دیگر در آن شاغل به تحصیل هستند و البته مورد تائید وزارتین بهداشت و علوم نمی باشد.

  • شماره های تماس کنسولگری:

پيش شماره: 0099436   شماره تلفن : 5450346

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران