گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
سخنرانی رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان در سال 2016

 

    سخنرانی رئیس مجلس عالی در دومین جلسه از پنجمین دوره مجلس عالی

 

نمایندگان و مشارکت کنندگان محترم!

سال 2015 که رو به اتمام است با موفقیتهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در تاریخ ثبت می شود. در اول نوامبر سال جاری انتخابات پارلمانی برای مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان برگزار شد. مردم در این انتخابات نیز به راه و سیاست حیدر علی یف رای مثبت دادند. این هم در نتیجه تداوم راه و سیاست حیدر علی یف توسط الهام علی یف رئیس جمهور آذربایجان ممکن بوده، تمامی بخش ها توسعه یافته و رشد نموده است. الهام علی یف رئیس جمهور آذربایجان در اول دسامبر سال جاری به جمهوری خود مختار نخجوان سفر کرده، در مراسم های افتتاحیه طرح های مهم مشارکت نمود.

طرح و برنامه های متعدد امسال نیز در جمهوری خود مختار نخجوان با موفقیت آمیزی اجرا شده، حجم منابع ناخالص داخلی در مقایسه با یکسال قبل 1.7 درصد افزایش داشته و بیشتر از 2 میلیارد و 465 میلیون منات بوده است. سهم هر نفر در منابع ناخالص تقریبا 5600 منات می باشد. سهم تولیدات محصول در منابع ناخالص 62 درصد می باشد که این هم نشانگر توسعه اقتصادی است.

در طول سال 2015 در جمهوری خود مختار نخجوان 62 موسسه تولیدی و خدماتی به بهره برداری رسیده است. اکنون در جمهوری خود مختار نخجوان 361 نوع محصول تولید می شود که 343 نوع از آن محصولات مطالبات داخلی را جواب می دهند. امسال مبلغ 36 میلیون منات به عنوان وام در اختیار بخش خصوصی و فعالان اقتصادی گذاشته شده است. در نتیجه طرح های اجرا شده اکنون سهم بخش خصوصی در منابع ناخالص داخلی 87% می باشد. در طول سال جاری 2908 مورد فرصت شغلی تاسیس شده که 2837 مورد از آن محل کارهای دایمی است.

بخش صنایع جایگاه مهم در منابع ناخالص داخلی را با 29% به خود اختصاص داده است. حجم محصولات صنایع در مقایسه با سال قبل با 2 درصد افزایش 917 میلیون منات بوده است. 97 درصد این محصولات در سهم بخش خصوصی می باشد. در بخش کشاورزی نیز موفقیتهای متعدد به دست آمده، در سال 2015 در 61414 هکتار اراضی انواع مختلف محصولات کشاورزی کاشته شده است. شرکت کشاورزی نخجوان آگرولیزینگ امسال 180 دستگاه مکانیزه و ماشین آلات کشاورزی را به جمهوری خود مختار نخجوان آورده و تعداد عمومی این ماشین آلات به 1685 رسیده است. در طول سال 6025 تن کود شیمیایی در اختیار کشاورزان گذاشتته شده است. در نتیجه انجام طرح های مهم آبیاری و آبرسانی 6000 هکتار اراضی زیر کشت رفته است. سال جاری کشاورزان از 36237 هکتار مزرعه 106282 تن غلات ( گندم و جو) برداشته اند. کشت سیب زمینی نیز یکی از بخش های مهم در کشاورزی بوده و کشاورزان نخجوانی امسال از 2967 هکتار اراضی بیش از 45 هزار تن سیب زمینی برداشته اند که این مقدار در مقایسه با سال قبل 9 درصد بیشتر است.  حجم تولید میوه 41 درصد و تولید تره بار هم 23 درصد در مقایسه با یک سال قبل افزایش داشته است. سال جاری 7 مورد گلخانه به بهره برداری رسیده و انواع مختلف محصولات کشاورزی در این گلخانه ها تولید می شود. تعداد یخجال و سردخانه ها به 22 عدد و 12730 تن رسانیده شده است.

بخش دامپروری نیز طی مدت یکسال اخیر توسعه یافته و طرح های مختلف در این زمینه اجرا شده است. در طول سال 249 راس گاو ( گاوهای مخصوص ) به جمهوری خود مختار نخجوان آورده شده و تعداد عمومی گاوهای مخصوص در جمهوری خود مختار نخجوان به 1937 رسید. اکنون 64 عدد مرغداری در جمهوری خود مختار نخجوان فعالیت دارند که این موسسات نیاز مرغ و تخم مرغ جمهوری خود مختار نخجوان را جواب می دهند. تعداد خانواده های زنبول عسل در جمهوری خود مختار نخجوان بیش از 70 هزار عدد بوده و 1396 تن عسل تولید شده است. دولت جهت توسعه و رونق بخشیدن به بخش کشاورزی در سال جاری مبلغ بیش از 19 میلیون منات به کشاورزان وام داده است. کشاورزان جمهوری خود مختار نخجوان در طول سال جاری انواع مختلف محصولات کشاورزی با ارزش عمومی 403 میلیون منات تولید کرده اند که این مقدار در مقایسه با یک سال قبل 12 درصد بیشتر می باشد. در طول سال جاری در 541 هکتار اراضی امور نوسازی و برپای جنگل ها انجام شده و بیش از 446 هزار عدد نهال و گل کاشته شده است. همچنین امسال در 50 هکتار اراضی برای اولین بار باغ پسته نیز تاسیس شده است.

سرمایه گذاری عمومی در طول سال جاری نیز مورد توجه حکومت بوده و امسال مبلغ 951 میلیون منات سرمایه گذاری شده است. در طول سال جاری 16 ساختمان مرکز روستا، 16 ساختمان مرکز خدماتی در روستاها به بهره برداری رسیده، احداث و نوسازی آپارتمانهای مسکونی و ساختمان های دولتی در شهر نخجوان ادامه داشته است. مردم جمهوری خود مختار نخجوان طی این مدت با حساب شخصی خود در مسافت 371 هزار متر مربع اراضی منازل فردی ساخته اند.

در طول سال جاری در مسافت 61 کیلومتر جاده ها آسفالت شده، 7 دستگاه اتوبوس جهت استفاده در خطوط واحد داخل شهری و 2 دستگاه اتوبوس هم برای استفاده در خطوط بین شهری خریداری و به استفاده اهالی داده شده است.

در بخش تامین انرژی برق و گاز مردم جمهوری خود مختار نخجوان نیز در طول سال جاری طرح های مختلف اجرا شده، نیروگاه خورشیدی 20 مگاواتی به بهره برداری رسیده است. در طول ساز مشترکین برق و گاز بدون فاصله با برق و گاز تامین شده است.

افزایش اقتصاد جمهوری خود مختار نخجوان باعث بیشتر شدن روابط تجاری با کشورهای خارجی نیز شده است. حجم تجارت خارجی در سال جاری 493 میلیون و 667 هزار دلار بوده است. 412 میلیون و 920 هزار دلار آن صاردات و 80 میلیون و 747 هزار دلار واردات بوده است. در این وسط مبلغ 332 میلیون و 173 هزار دلار تراز تجاری مثبت بوجود امده است.

توسعه و رشد تحصیل و آموزش نیز در طول سال جاری مورد توجه قرار گرفته، طرح های مختلف در این خصوص اجرا شده است. در چهارچوب اجرای طرح های سخت مدارس جدید 13 ساختمان جدید مدرسه در مناطق مختلف جمهوری خود مختار نخجوان با ظرفیت های مختلف به بهره برداری رسیده است. اکنون بیش از 600 دستگاه تخته هوشمند و 3800 دستگاه رایانه در مدارس جمهوری خود مختار نخجوان در اختیار دانش آموزان بوده و 86 درصد از این رایانه ها به شبکه های اینترنتی وصل شده است. امسال 1582 نفر دانش آموز به دانشگاه ها و 577 نفر هم به مدارس اختصاصی ( دانشکده ها ) قبول شده اند. 313 نفر از انها نمره های 700-500 کسب کرده و 8 نفر از آنها حق دریافت شهریه ریاست جمهوری را به دست آورده اند. مجتمع دانشگاه خصوصی  نخجواننیز در سال جاری به بهره برداری رسیده و با امکانات مدرن مجهز شده است.

در بخش بهداشت و تامین سلامتی مردم جمهوری خود مختار نخجوان نیز طرح های مختلف اجرا شده، بهداری، بیمارستان و درمانگاه های متعدد در روستا و نواحی جمهوری خود مختار نخجوان به بهره برداری رسیده که مهمترین آنها بیمارستان مرکز جمهوری خود مختار نخجوان است. در طول سال جاری به 16 نفر از معلولین، جانبازان و نیازمندان خودرو و به 10 تن از معلولین و نیازمندان هم منزل اهدا شده است.

مراسم های بزرگداشت شخصیت های معروف نخجوان و آذربایجان نیز در طول سال برگزار شده و طرح های مختلف فرهنگی به اجرا گذاشته شده است. همچنین رادیو ، تلویزیون و مطبوعات جمهوری خود مختار نخجوان نیز در این سال انواع مختلف برنامه جهت بزرگداشت شخصیتهای معروف و برنامه های فرهنگی را بخش و درج کرده اند. 

تعداد جمعیت جمهوری خود مختار نخجوان در سال جاری بیشتر از 443 هزار نفر بوده است.

در طول سال 111 نفر از اهالی جمهوری خود مختار نخجوان مطابق بخش نامه های رئیس جمهور عناوین و مدالهای افتخاری جمهوری آذربایجان را گرفته اند. همچنین 96 نفر هم عناوین و مدالهای افتخاری جمهوری خود مختار نخجوان را مطابق دستور رئیس مجلس عالی اخذ نموده اند.

واصف طالب اف در پایان سخنرانی خود به تمامی وزارتخانه ها، ادارات، سازمان ها و موسسات دولتی جمهوری خود مختار نخجوان در خصوص ارائه خدمات بهتر، رسیدگی به مردم و استفاده مثمر ثمر از امکانات دستورات و توصیه های خود را داده و برای توسعه همه جانبه جمهوری خود مختار نخجوان به تمامی شرکت کنندگان در فعالیت های خود موفقیت آرزو نمود. 

 

روزنامه شرق قاپسي: شماره: 252

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران