گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
مصاحبه وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری خود مختار نخجوان

بسمه تعالی

وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری خود مختار نخجوان درخصوص برنامه توسعه اقتصادی- اجتماعی این جمهوری و طرح های اجرا شده در این راستا مصاحبه ای را با روزنامه هدف و اقتصاد انجام داده است که حاوی اطلاعات اقتصادی این جمهوری می باشد. متن این مصاحبه که در شماره 3228 مورخ 22 مرداد 1394 روزنامه هدف و اقتصاد به چاپ رسیده است، به شرح ذیل از نظر می گذرد:

آقای فامیل سیداف ضمن تشکر از انجام مصاحبه حاضر لطفا، چند جمله در باره توسعه اجتماعی- اقتصادی جمهوری خود مختار نخجوان  بیان فرمائید ؟

امروز شاهد هستیم که سیاست حیدرعلی یف رهبر ملی در آذربایجان و جمهوری خود مختار نخجوان همچنان با موفقیت ادامه دارد. ادامه این سیاست ها به توسعه اقتصادی کشور منجر شده است. طی سال های گذشته طرح های زیادی اجرا گردیده که موفقیت های بزرگی را به ارمغان آورد ه است. ثبات اقتصادی، توسعه امکانات  بخش خصوصی و بهبود رفاه اجتماعی مردم از جمله این موفقیت ها   می باشد.

مرحله جدید توسعه در جمهوری خود مختار نخجوان در سال 1995 با ریاست جناب واصف طالب اف رئیس مجلس عالی آغاز شد. از این تاریخ به بعد چهره اجتماعی- اقتصادی جمهوری خود مختار نخجوان به صورت بنیادی تغییر یافت و شاخص های اجتماعی و اقتصادی این جمهوری در سطح بالائی قرار گرفت و این روند همچنان ادامه دارد. با اجرای سیاست های برنامه های توسعه ای، موسسات و کارخانجات جدید تاسیس شد و حجم امور سازندگی و عمرانی افزایش یافت که موجب افزایش فرصت های شغلی برای مردم و همچنین تقویت پتانسیل های اقتصادی گردید. طی سال های اخیر در جمهوری خود مختار نخجوان 524 ساختمان اداری، 343 موسسه علمی و آموزشی، 401 مرکز فرهنگی، 244 مرکز بهداشتی و درمانی، 43 مرکز ورزشی، 491 واحد منزل شخصی برای خانواده های شهدا، معلولین، جنگ زدگان و سیل زدگان، 121 مرکز شهر، قصبه و روستا ایجاد و  771 کیلومتر جاده و راه و 162 پل احداث و نوسازی شده است. در طی این دوره مجموعا 11449 طرح مختلف در بخش سازندگی و عمرانی به بهره برداری رسیده است.

یکی از مسایل مهم در امر توسعه اقتصادی جمهوری خود مختار نخجوان،  تامین امنیت غذایی و انرژی است. در هر دو بخش اصلاحات چشمگیری انجام شده است. موفقیت در این بخش ها آن هم در شرایط محاصره و حتی ایجاد امکانات صادراتی کار بسیار دشواری بود که انجام شده است. در سال 1996 در جمهوری خود مختار نخجوان فقط یک نیروگاه برق آبی وجود داشت اما در حال حاضر تعداد آنها  به 7 نیروگاه رسیده است. توان تولیدی برق در این نیروگاه ها 217.4 مگاوات است و برای تمامی مناطق مسکونی انرژی برق و گاز تامین شده است. دولت جمهوری خود مختار نخجوان در سال 2008 برنامه دولتی " تامین امنیت غذایی برای سال های 2015-2008 " و در سال 2012 نیز برنامه دولتی " توسعه باغداری و تره بار برای سالهای 2015-2012 " را تصویب نمود. تصویب و اجرای این برنامه ها علاوه بر ایجاد شرایط رشد و توسعه بخش باغداری و تولید تره بار، تامین مواد غذایی با کیفیت برای مردم را فراهم کرده است. قبلا کالاهای اساسی و مواد غذایی و محصولات صنعتی مورد نیاز را واردات می کردیم ولی اکنون 336 نوع از این محصولات از طریق تولیدات داخلی تامین و در برخی از آنها امکان صادرات از نخجوان ایجاد شده است. امروز صاحبکاران بخش خصوصی جمهوری خود مختار نخجوان با حدود 40 کشور جهان دارای روابط تجاری هستند. در نتیجه این روابط تجاری، حجم تجارت  خارجی نخجوان در سال  2014 به بیش از 517 میلیون دلار بالغ گردید که با رقم 299 میلیون دلار تراز تجاری مثبت، میزان صادرات از واردات پیشی گرفته است.

نواحی جمهوری خود مختار نخجوان به شکل مساوی و یکنواخت توسعه یافته اند و تقاوت های موجود میان روستا و شهر برطرف شده است. در تمامی مراکز شهر و نواحی و مناطق روستایی،  مراکز اجتماعی و ساختمان های اداری و موسسات تولیدی به بهره برداری رسیده و باعث افزایش اشتغال مردم شده است. درآمد جمعیت  جمهوری خود مختار نخجوان در مقایسه با سال 1995 مجموعا  56.3 برابر افزایش یافته است. طی سالهای گذشته ( از سال 1995 به بعد ) تعداد اهالی شاغل در جمهوری خود مختار نخجوان افزایش یافته  و 84841 فرصت شغلی ایجاد شده است.

طی این مدت چه طرح هایی در خصوص توسعه بخش صنایع در جمهوری خود مختار نخجوان اجرا شده است؟

هدف اصلی اجرای طرح های مختلف در زمینه اصلاحات در بخش صنایع، تاسیس موسسات جدید و تامین رشد و توسعه پایدار آن می باشد. اکنون در جمهوری خود مختار نخجوان در بخش های ماشین سازی، ذوب آهن، شیمی، معدن، تولید مبل، مواد غذایی و بازیافت تعداد 439 موسسه صنعتی فعالیت دارند. اکنون بخش صنایع مقام اول را در تولید ناخالص داخلی جمهوری خود مختار نخجوان دارا می باشد و 92.6 درصد بخش صنایع نیز در دست بخش خصوصی قرار دارد.

کارخانه ماشین سازی نخجوان یکی از مهمترین موسسات صنایع جمهوری خود مختار نخجوان است. ظرفیت تولید سالانه در این کارخانه 5000 خودرو است که اکنون 9 مدل اتومبیل در آن تولید می شود. این خودروها با نشانگرهای فنی –تکنیکی خود با یگر خودروها متفاوت بوده و در بازار داخلی و همچنین بازارهای خارجی نیز راه یافته است.

صاحبکاران بخش خصوصی به عنوان موتور محرک توسعه صنعتی شناخته می شوند. طی سالهای گذشته طرح های مختلفی در این خصوص اجرا شده و سهم بخش خصوصی در تولید ناخالص داخلی به بیش از از 87 درصد رسیده است. طرحهای اجرایی در خصوص تاسیس پارک های صنایع در جمهوری خود مختار نخجوان نیز باعث توسعه بیشتر و افزایش سرعت رشد صنایع در نخجوان خواهد شد.

کشاورزی از عمده بخش های اقتصاد جمهوری خود مختار نخجوان است. طرح های توسعه ای که طی سالهای اخیر اجرا شده است  چه تاثیری در  این بخش ایجاد کرده است ؟

همانند دیگر بخش های اقتصادی در جمهوری خود مختار نخجوان، در بخش کشاورزی نیز طرح و برنامه های متعددی اجرا شده است. موسسات تولیدی زیادی هم اکنون در جمهوری خود مختار نخجوان فعالیت دارند. توسعه طرحهای مربوط به کشت مزارع و توسعه دامپروری و اعطای وام به کشاورزان باعث افزایش محصولات کشاورزی و دامپروری شده است. در نتیجه اصلاحات انجام شده در بخش کشاورزی، کشت و داشت و دامپروری توسعه یافته و توسعه پایدار در این بخش بوجود آمده است. 

با توجه به شرایط اقلیمی جمهوری خود مختار نخجوان و از آنجائیکه رسیدگی به زندگی اکثر اهالی در روستاها یکی از شروط مهم توسعه کشت و داشت می باشد، سوخت، روغن موتور و کود با  قیمت یارانه ای جهت کشت غلات، تامین تجهیزات و ماشین آلات مکانیزه کشاورزی و به صورت قسطی در اختیار آنها قرار داده شده که این برنامه باعث گسترش کشت و داشت و افزایش تولیدات سالانه شده است. در نتیجه اجرای این طرح ها تعداد 672 موسسه صنعتی تولیدی در بخش کشاورزی در نواحی و مناطق روستایی جمهوری خود مختار نخجوان تاسیس و مشغول فعالیت می باشند. 

جهت تامین میوه و تره بار اهالی در طول سال نیز طرح های مختلفی در جمهوری خود مختار نخجوان اجرا شده است. تاسیس سردخانه ها و گلخانه ها یکی از مهمترین طرح ها در این خصوص بوده و در تمامی فصول سال در بازارهای جمهوری خود مختار نخجوان میوه و تره بار مورد نیاز عرضه می شود. در سال جاری  تعداد سردخانه ها به 20 واحد با ظرفیت عمومی 12250 تن رسید. مساحت عمومی گلخانه ها نیز 100 هزار متر مربع است. در حال حاضر ظرفیت سیلوهای ذخیره سازی بلند مدت غلات 27 هزار تن و ذخیره سازی کوتاه مدت 43380 تن می باشد. علاوه بر اینها تعداد موسسات آسیاب تبدیل آرد  17 واحد بوده و تعداد 64 واحد  مرغداری نیز در نخجوان وجود دارد.

همپچنین در خصوص تامین نیاز بازار داخلی، امکانات مناسبی جهت فروش محصولات کشاورزی فراهم شده است. اکنون چند سال است که بازارهای عرضه کشاورزی در جمهوری خود مختار نخجوان برگزار می شود و به مردم محصولات با کیفیت عرضه می شود. علاوه بر آن، امکانات صادرات محصولات کشاورزی نیز به وجود آمده است. در طول یکسال اخیر حجم محصولات کشاورزی صادر شده بیش از 95 میلیون دلار بود که بیشتر آنها  انواع مختلف میوه و تره بار می باشند.

نظر شما در باره روابط جمهوری خود مختار نخجوان جمهوری آذربایجان و استان های همجوار ایران چیست ؟

حیدر علی یف رهبر ملی به عنوان رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان در سالهای دهه 90 سفرهای متعددی به ایران انجام داد که در این سفرها بنیان اصلی روابط آذربایجان و ایران گذاشته شد. در سال 1993 بعد از برگشت به رهبریت عالی جمهوری آذربایجان نیز مناسبات آذربایجان- ایران از لحاظ کیفی وارد مرحله جدیدی گردید.  

امروز روابط جمهوری خود مختار نخجوان جمهوری آذربایجان با استانهای همجوار ایران توسعه موفقیت آمیزی دارند. سفرهای جناب واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختارنخجوان به استانهای همجوار ایران و سفرهای مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران به نخجوان عامل موثری در تحکیم روابط دوستانه و همکاری های فیمابین می باشد. امضای تفاهمنامه های همکاری در بخش های اقتصادی و فرهنگی در چارچوب سفرهای رئیس مجلس عالی به استانهای آذربایجان غربی و شرقی نقش مهمی در توسعه همکاری ها داشته است. اکنون روابط اقتصادی، تجاری، کشاورزی، انرژی ، تحصیل و بخش های دیگر در حال گسترش است .

جمهوری خود مختار نخجوان در مرزهای مشترک با جمهوری اسلامی ایران گمرکات بین المللی جلفا و شاه تختی را دارد. روابط دربخش های انرژی، برق، انتقال و مبادله گاز طبیعی، اجرای طرح های سازندگی، احداث نیروگاه های آبی، ترانزیت مسافر و همکاری در دیگر بخش های اقتصادی با موفقیت ادامه دارد. تجارت خارجی که یکی از اساسی ترین همکاریهای اقتصادی است، سالانه در حال افزایش می باشد.

مناسبات فعلی اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران در برقراری روابط میان بخش های خصوصی نیز موثر بوده است. صاحبکاران از بخش خصوصی جمهوری خود مختار نخجوان بنا به دعوت های صورت گرفته،  در نمایشگاه های جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده و محصولات خود را در معرض نمایش می گذارند. تنها طی سالهای اخیر بیش از 200 نفر از صاحبکاران بخش خصوصی جمهوری خود مختار نخجوان در نمایشگاه ها ، همایش ها ، کنفرانس ها و فروم های تجاری در جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده اند.

امروز در جمهوری خود مختار نخجوان با حمایت دولت طرح های مختلفی اجرا می شود. بیشتر دستگاه ها و مواد اولیه مورد نیاز در بخش های مرغداری، لبنیات، تغذیه دام، بسته بندی و نصب برچسب، قند و شیرینی ، خشکبار و نانوایی از استانهای همجوار جمهوری اسلامی ایران تامین می شود. در بخش های مرغداری، دامپروری و کشت، صاحبکاران جمهوری خود مختار نخجوان با صاحبکاران جمهوری اسلامی ایران همکاری مستحکمی دارند. نمایندگان بخش خصوصی در بخش های کشت غلات، تره بار، مرغداری، دامپروری و شیلات تبادل تجربه نیز انجام می دهند.

تمامی اینها نشانه تداوم موفقیت آمیز روابط موجود فیمابین جمهوری خود مختار نخجوان جمهوری آذربایجان و استان های همجوار جمهوری اسلامی ایران است. مناسبات موجود میان کشورهایمان هم ما را به توسعه روابط در همه زمینه ها مطمئن می کند.

 
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران