گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
توصيه هاي حقوقي

توصیه های حقوقی جهت انجام فعالیت های تجاری در جمهوری خود مختار نخجوان:

به منظور جلوگیری از بروز اختلافات مالی و حقوقی در فعالیتهای تجاری بین اتباع جمهوری اسلامی ایران و طرفهای تجاری در جمهوری خود مختار نخجوان، به هموطنان گرامی توصیه می شود قبل از شروع هر گونه فعالیت  تجاری در نخجوان،  کلیه جنبه های حقوقی را مورد توجه قرار داده و صرفا از طریق امضای قرارداد رسمی با درج تمامی شرایط و ضوابط همکاری بین طرفین، فعالیت خود را آغاز نمایند. ضمنا در تمامی مراحل اجرای قرار داد نیز رسید کتبی مبنی بر انجام تعهدات مربوطه مبادله نمایند.

جهت آگاهی بیشتر از قوانین مدنی جمهوری آذربایجان در رسیدگی حقوقی به شکایات، اداره وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در جمهوری خود مختار نخجوان، آئین دادرسی این کشور را به شرح ذیل اعلام نموده است:

 

شماره:Nİ18-06/577

اداره وزارت امور خارجه جمهوري آذربايجان در جمهوري خودمختار نخجوان ضمن اظهار تعارفات خود به سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در نخجوان، در پاسخ به یادداشت شماره 1917 مورخ 29/02/1394 با استناد به نامه وارده از دادگاه عالی جمهوری خود مختار نخجوان احتراما اشعار مي دارد‏:

مطابق ماده چهار قانون مدنی جمهوری آذربایجان تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند جهت دفاع از حقوق و ارزش های خود در چارچوب قوانین از دادگاه ها استفاده کرده و اقدام نمایند. مطابق ماده 5.1 قانون مذکور هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی جهت دفاع از حقوق خود به دادگاه مراجعه کرده و سپس مراحل رسيدگي به شكايت در دادگاه آغاز می شود. شاکی در چهارچوب ماده 151.1 قانون مدنی آذربایجان عریضه خود را به دادگاه تقدیم می کند و در این هنگام مرحله دادرسی شروع می شود. مطابق ماده 149 قانون مدنی، عریضه میبایستی به شکل کتبی تقدیم شود و عریضه توسط صاحب عریضه و یا نماینده قانونی وی امضاء شود. در عریضه ارائه شده نام دادگاه، اسامی اشخاص شرکت کننده در کار، عنوان های شغلی آنها، طلب ادعا کننده، شواهد استناد شده ، مطالبات افرادی که ادعا برای آنها نوشته شده است، گزارش در باره ادعای ارائه شده که تا زمان تقدیم آن به دادگاه تنظیم گردیده است، به عریضه پیوست می شود. همچنین گزارش و مدارک دیگری که نقش مهمی در حل مناقشه دارند نیز به عریضه پیوست می شود. اسناد و مدارک مورد نیاز که مطابق ماده 150 قانون مدنی به آنها اشاره می شود ( کپی عریضه های ادعا به تعداد اشخاص جوابده و یا شرکت کننده، قبض پرداخت عوارض دولتی، اعتبارنامه تایید صلاحیت های نماینده ، کپی عریضه اشخاص دیگر که در ادعا اقتصادی شرکت دارند و یا دیگر مدارک اخذ شده از آن افراد، مدارکی که شخص مدعی به آنها استدلال می کند، اگر اشخاص سوم این مدارک را نداشته باشند برای ارائه به انها کپی گرفته می شود، متن فرم مورد نیاز، اگر این بخش در قانون وجود داشته باشد، سند تایید کننده مراحل قبل از دادگاه ) به عریضه پیوست می شود. 

مطابق قانون مدنی عریضه های ارائه شده در مرحله اول توسط دادگاه های محلی ( شهری) و اقتصادی بررسی     می شوند. اگر موارد دیگر در قانون در نظر گرفته نشده باشد ، ادعا کننده عریضه خود را به دادگاه محلی که در آن منطقه ثبت نام شده است ، تقدیم می کند. حق ادعا به شخص حقوقی با در نظر گرفتن محل اقامت تقدیم می شود. ادعاهایی که در نتیحه فعالیت موسسه شخص حقوقی بوجود آمده باشد،موسسه صادر می شود.

با استناد به مطالب فوق و رعایت مواد 149 و 150 قانون مدنی آذربایجان،اتباع جمهوری اسلامی ایران می توانند در خصوص طلب های خود از اتباع جمهوری آذربایجان، با عریضه های خود به دادگاه های ذیربط مراجعه نمایند.

          اداره وزارت امور خارجه در جمهوري خود مختار نخجوان فرصت را مغتنم شمرده بار ديگر احترامات فائقه خود را به سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در نخجوان تجدیدمي نمايد.

 

محل مهر-نخجوان13/03/ 1394

 

 سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران - نخجوان

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران